فصل جدید کاوش در محوطه تاریخی 'سه تپه' نیشابور توسط گروه باستان شناسی دانشگاه نیشابور و با نظارت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور اواخر خرداد ماه 1398 شروع شد و حدود 45 روز به طول انجامید.

معماری خشتی کشف شده در این محوطه تاریخی که ظاهرا متعلق به خاندان های سلطنتی است به دوران ماد و هخامنشی بازمی گردد. این معماری مشابه معماری خشتی نوشیجان تپه در شهرستان ملایر استان همدان و الق تپه در ترکمنستان و نشانگر ارتباط اجتماعی و سیاسی بین نیشابور، همدان و ترکمنستان در دوران عصر آهن است. 
از آثار شاخص مکشوفه در این محوطه تاریخی مهرهایی از جنس لاجورد، مفرغ و فیروزه در ابعاد مختلف است که نشانگر روابط تجاری و اقتصادی گسترده این منطقه به واسطه قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم می باشد. 
نخستین فصل کاوش ها در محوطه تاریخی سه تپه نیشابور آبان 1395 آغاز شد. این محوطه هنوز در فهرست آثار ملی ثبت شده نشده اما ظرفیت تبدیل به سایت موزه را دارد. به همین منظور نیاز به چند فصل کاوش است لذا در این خصوص مذاکراتی برای عقد تفاهمنامه بین اداره کل میراث فرهنگی و دانشگاه نیشابور انجام شده است.
محوطه باستانی سه تپه با هشت متر ارتفاع و دو هکتار وسعت در جنوب شرقی شهر نیشابور و مجاورت رودخانه کال شور قرار دارد.
گفتنی است نیشابور با قدمتی ۷۵۰۰ ساله یکی از مناطق غنی باستانی خراسان است و دارای 450 اثر فرهنگی شناسائی شده می باشد که از این تعداد 115 اثر ثبت ملی شده است. نیشابور به عنوان یکی از عمده ترین مقاصد گردشگری خراسان در طول تاریخ هزاران ساله خود نه تنها مهد علم و فرهنگ بلکه زادگاه گروه کثیری از دانشوران و مردان نامدار تاریخ ایران زمین بوده است. 
این شهر تاریخی که از سال 2015 میلادی به عضویت جامعه کهن ‌شهرهای جهان(LHC) درآمده بخاطر تداوم دیرین شهرنشینی در آن، نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران زمین محسوب شده و برای قرنها پایتخت فرهنگی ایران بوده است. 
پیشینه شهرنشینی در منطقه نیشابور به پیش از دوره ساسانی می رسد. هم اینک این خطه کهنترین منطقه باستانی در خراسان می باشد که هنوز مسکونی است. گفته می شود نیشابور به فرمان شاپور یکم بنیانگذاری یا بازسازی شده ‌است. در دوره اسلامی نیز این شهر کهن پایتخت طاهریان و سپس سلجوقیان و از بزرگترین مراکز و موطن بسیاری از دانشمندان، شاعران، صوفیان و دیگر بزرگان بوده است. 
مرکز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در فاصله 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.

 N82974753 72444188